Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Century of the Self

The Century of the Self

2002
×
Edit this entry  
07
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Mr. Muhsin

Mr. Muhsin

1987
×
Edit this entry  
15
Khaite FW21

Khaite FW21

2021
×
Edit this entry  
15
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
08
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
Edit this entry  
07
Still Processing

Still Processing

2020
×
Edit this entry  
06
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
Edit this entry  
30
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
Edit this entry  
30
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
Edit this entry  
30
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
Edit this entry  
29
Love, Spells and All That

Love, Spells and All That

2019
×
Edit this entry  
26
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Shadows and Faces

Shadows and Faces

2010
×
Edit this entry  
19
Lorna's Silence

Lorna's Silence

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Cehape Zihniyeti

Cehape Zihniyeti

2021
×
Edit this entry  
16
Weasel

Weasel

2020
×
Edit this entry  
14
The Man with Number 100

The Man with Number 100

1978
×
Edit this entry  
14
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Edit this entry  
08
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Gone with the Hazelnuts

Gone with the Hazelnuts

×
Edit this entry  
03
You Know Him

You Know Him

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Come and See

Come and See

1985
×
Edit this entry  
30
Ah, Beautiful Istanbul

Ah, Beautiful Istanbul

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Stealing Beauty

Stealing Beauty

1996
×
Edit this entry  
23
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Young Karl Marx

The Young Karl Marx

2017
×
Edit this entry  
15
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
15
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Edit this entry  
11
Tarih Tekerrür

Tarih Tekerrür

2021
×
Edit this entry  
11
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
Edit this entry  
10
The Image Book

The Image Book

2018
×
Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★½
Edit this entry  
05
Les Mistons

Les Mistons

1957
×
Edit this entry  
04
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★½
Edit this entry  
04
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Edit this entry