Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
Step Up

Step Up

2006
×
★★½
Edit this entry  
16
Work It

Work It

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Edit this entry  
01
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Edit this entry  
31
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
What Men Want

What Men Want

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
Edit this entry  
11
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
Edit this entry  
08
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
Edit this entry  
04
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★½
Edit this entry  
02
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
My Brother's Keeper

My Brother's Keeper

2018
×
½
Edit this entry  
01
The Wailing

The Wailing

2016
×
Edit this entry  
24
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
Edit this entry  
11
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
For Sama

For Sama

2019
×
Edit this entry  
28
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
Edit this entry  
26
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★
Edit this entry  
24
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Movie

A Movie

1958
×
Edit this entry  
20
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
Edit this entry  
20
The River

The River

1938
×
Edit this entry  
20
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
20
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
Edit this entry  
13
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
Edit this entry  
12
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
Edit this entry