sini has logged 191 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
Edit this entry  
30
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
Edit this entry  
30
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
Edit this entry  
30
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
Edit this entry  
30
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Billy Star

Billy Star

2017
×
Read prior review Edit this entry  
17
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dope

Dope

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Peter-No-Tail

Peter-No-Tail

1981
×
★★★½
Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
Queen: Days of Our Lives

Queen: Days of Our Lives

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★
Edit this entry  
22
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Tim Minchin and the Heritage Orchestra: Live at the Royal Albert Hall

Tim Minchin and the Heritage Orchestra: Live at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
Read prior review Edit this entry  
17
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Boys in the Band

The Boys in the Band

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★
Edit this entry  
14
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★½
Edit this entry  
13
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Edit this entry