• The Third Man

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

  • People of the Summer Night

  • The Big Sleep

    ★★★½

  • The Lost Weekend

    ★★★

  • Meshes of the Afternoon

  • Bambi

  • Casablanca

  • Dumbo

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★★

  • Pinocchio

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • The River

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Modern Times

  • L'Atalante

  • Zero for Conduct

  • M

  • À propos de Nice

  • Un Chien Andalou

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★½

  • Steamboat Willie

  • The Little Match Girl

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★½

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • Seven Chances

  • Ballet Mécanique

  • When Father Has Toothache

  • Nanook of the North

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Goat

  • The Kid

  • The Phantom Carriage

    ★★★★

  • Neighbors

  • One Week

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • Assunta Spina

  • Kid Auto Races at Venice

  • The Great Train Robbery

  • A Trip to the Moon

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Blatnoi Mir - Thieves’ World

  • The Lord of the Rings Collection