• Silver Linings Playbook

    ★★½

  • Seven Psychopaths

    ★★★½

  • Spring Breakers

    ★★★

  • The Master

    ★★★★½

  • Frances Ha

    ★★★

  • The Act of Killing

  • Miss Blue Jeans

    ★★★★

  • ParaNorman

  • Ruby Sparks

    ★★★

  • The Dark Knight Rises

  • Searching for Sugar Man

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★★★

  • Magic Mike

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★

  • Brave

    ★★★½

  • Paperman

  • Snow White and the Huntsman

  • Laurence Anyways

    ★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★½

  • Dark Shadows

  • The Avengers

  • Struck by Lightning

    ★★★

  • The Hunger Games

    ★★★

  • This Means War

  • John Mulaney: New in Town

  • Ai Weiwei: Never Sorry

  • Marina Abramović: The Artist Is Present

  • Black Mirror: The Entire History of You

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★½

  • Steve Jobs: Billion Dollar Hippy

  • Black Mirror: Fifteen Million Merits

  • New Year's Eve

  • Black Mirror: The National Anthem

  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows

    ★★★

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

  • Tim Minchin and the Heritage Orchestra: Live at the Royal Albert Hall

    ★★★★½

  • The Intouchables

  • In Time

    ★★½

  • Hugo

    ★★★

  • Weekend

    ★★★½

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★½

  • Contagion

    ★★★★

  • The Skin I Live In

  • The Help

    ★★★½

  • Captain America: The First Avenger

  • Friends with Benefits

  • Crazy, Stupid, Love.

  • From Up on Poppy Hill

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★½

  • Jiro Dreams of Sushi

    ★★★★

  • La luna

  • Queen: Days of Our Lives

    ★★★★

  • Kung Fu Panda 2

  • X-Men: First Class

    ★★★½

  • Drive

    ★★★

  • Le Havre

    ★★★★

  • Bad Teacher

  • The Artist

    ★★½

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★½

  • Bridesmaids

  • Thor

  • Tomboy

    ★★★★

  • Water for Elephants

  • Kill Bill: The Whole Bloody Affair

  • Sucker Punch

    ★★★

  • Christopher and His Kind

    ★★★½

  • The Strange Thing About the Johnsons

  • How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

  • Hella W

  • The Tourist

    ★★★

  • Tangled

    ★★★½

  • Simon Amstell: Do Nothing - Live