Sort by

Sir_Tone has logged 244 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Peninsula

Peninsula

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ava

Ava

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Maelström

Maelström

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Superman

Superman

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry