• The Northman

    ★★

  • The Batman

    ★★★½

  • Turning Red

    ★★★½

  • Death on the Nile

    ★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★

  • Don't Look Up

    ★★½

  • Red Notice

    ★½

  • Encanto

    ★★½

  • Eternals

    ★★

  • Ghostbusters: Afterlife

    ★★½

  • The Harder They Fall

    ★★★

  • No Time to Die

    ★★★

  • Cry Macho

    ★½

  • Last Night in Soho

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★

  • Dune

    ★★★

  • The Card Counter

    ★★★

  • Belfast

    ★½

  • The Power of the Dog

    ★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★½

  • Old

    ★½

  • Pig

    ★★★

  • Belle

    ★★

  • Memoria

    ★★★½

  • A Hero

    ★★★½

  • Titane

    ★½

  • Lamb

    ★★

  • After Yang

  • Black Widow

    ★★

  • Annette

    ★★★½

  • Luca

    ★★★½

  • Far From the Tree

  • Cruella

    ★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★

  • Petite Maman

    ★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★½

  • Us Again

    ★★

  • Red Dot

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Passing

    ★★½

  • Censor

    ★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★½

  • The Dig

    ★★★

  • Burrow

  • Wonder Woman 1984

  • The Midnight Sky

    ★★

  • Mank

    ★★★

  • Earwig and the Witch

    ★½

  • Rebecca

    ★★½

  • Soul

    ★★★½

  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

    ★★★★

  • The Polaroid

  • Mangrove

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★

  • Another Round

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★½

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

    ★★

  • Greenland

    ★★★

  • The Old Guard

    ★★

  • Artemis Fowl

    ★½

  • Mulan

    ★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★½