Sort by

SirFolmarv has logged 368 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Diary of a Chambermaid

Diary of a Chambermaid

1964
×
★★★
Edit this entry  
24
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★
Edit this entry  
24
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

1910
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Birth of a Flower

The Birth of a Flower

1910
×
Edit this entry  
24
The Country Doctor

The Country Doctor

1909
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Diabolic Tenant

The Diabolic Tenant

1909
×
★★★
Edit this entry  
22
The Gold Spider

The Gold Spider

1908
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Excursion to the Moon

Excursion to the Moon

1908
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Days of Pompeii

The Last Days of Pompeii

1908
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Adventures of Dollie

The Adventures of Dollie

1908
×
★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Assassination of the Duke de Guise

The Assassination of the Duke de Guise

1908
×
★★½
Edit this entry  
18
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paul Blart: Mall Cop 2

Paul Blart: Mall Cop 2

2015
×
Read prior review Edit this entry  
16
Satan at Play

Satan at Play

1907
×
★★½
Edit this entry  
16
The Haunted Hotel

The Haunted Hotel

1907
×
★★★
Edit this entry  
15
The Birth, the Life and the Death of Christ

The Birth, the Life and the Death of Christ

1906
×
★★½
Edit this entry  
15
A Trip Down Market Street Before the Fire

A Trip Down Market Street Before the Fire

1906
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Two Clowns

Two Clowns

1906
×
Edit this entry  
15
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Story of the Kelly Gang

The Story of the Kelly Gang

1906
×
Read the review Edit this entry  
15
The Merry Frolics of Satan

The Merry Frolics of Satan

1906
×
★★★½
Edit this entry  
15
The '?' Motorist

The '?' Motorist

1906
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dream of a Rarebit Fiend

Dream of a Rarebit Fiend

1906
×
★★★½
Edit this entry  
14
New York Subway

New York Subway

1905
×
Edit this entry  
14
Living Sculptures: Film Study for Screen Artist

Living Sculptures: Film Study for Screen Artist

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Gay Shoe Clerk

The Gay Shoe Clerk

1903
×
Edit this entry  
12
Electrocuting an Elephant

Electrocuting an Elephant

1903
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Sick Kitten

The Sick Kitten

1903
×
Edit this entry  
12
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Seven Castles of the Devil

The Seven Castles of the Devil

1901
×
Edit this entry  
08
Fire!

Fire!

1901
×
Edit this entry  
07
Joan of Arc

Joan of Arc

1900
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry