Sort by

SirFolmarv has logged 39 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Princess Iron Fan

Princess Iron Fan

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil

The Devil

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
Read the review Edit this entry  
26
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
The Piano

The Piano

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miracle

Miracle

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
Read the review Edit this entry  
22
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mighty Prince

Mighty Prince

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hangor Nodi Grenade

Hangor Nodi Grenade

1997
×
Read the review Edit this entry  
18
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Robot

Robot

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Gift to Stalin

The Gift to Stalin

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Sand Storm

Sand Storm

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Arsenal

Arsenal

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Children of Nature

Children of Nature

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spring

Spring

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Savage Hunt of King Stakh

Savage Hunt of King Stakh

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Mother of Mine

Mother of Mine

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Open Hearts

Open Hearts

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Screaming Man

A Screaming Man

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Parson's Widow

The Parson's Widow

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
Read the review Edit this entry  
01
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry