jes has logged 673 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Montford: The Chickasaw Rancher

Montford: The Chickasaw Rancher

2021
×
★★
Edit this entry  
28
Vanishing on 7th Street

Vanishing on 7th Street

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★
Edit this entry  
26
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Loki

Loki

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Thor

Thor

2011
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
BuzzFeed Unsolved: The Making of the Final Investigation

BuzzFeed Unsolved: The Making of the Final Investigation

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tuck Everlasting

Tuck Everlasting

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Anne Boleyn

Anne Boleyn

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Piano

The Piano

1993
×
★★½
Edit this entry  
24
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Move to Heaven

Move to Heaven

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Benedetta

Benedetta

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★½
Read prior review Edit this entry  
18
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Controlling Britney Spears

Controlling Britney Spears

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
The Odyssey

The Odyssey

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Stardust

Stardust

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
F9

F9

2021
×
★½
Read prior review Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1960
×
★★★
Edit this entry  
15
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry