jes has logged 103 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
F9

F9

2021
×
★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder by the Coast

Murder by the Coast

2021
×
Edit this entry  
29
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★
Edit this entry  
29
The Informer

The Informer

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Wedding Guest

The Wedding Guest

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★½
Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★
Edit this entry  
24
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Naysayer

Naysayer

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maquia: When the Promised Flower Blooms

Maquia: When the Promised Flower Blooms

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★
Edit this entry  
24
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★
Edit this entry  
23
Tolkien

Tolkien

2019
×
Edit this entry  
23
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Orlando

Orlando

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Rider

The Rider

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Last Letter From Your Lover

The Last Letter From Your Lover

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Blood Red Sky

Blood Red Sky

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Kingdom: Ashin of the North

Kingdom: Ashin of the North

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Walking Out

Walking Out

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Two Eyes

Two Eyes

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★
Read the review Edit this entry