Sort by

Sirivof has logged 35 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
20
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Edit this entry  
20
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read prior review Edit this entry  
07
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
Edit this entry