• The Northman

    ★★★½

  • The Batman

    ★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • Don't Look Up

    ★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★

  • All Too Well: The Short Film

  • tick, tick...BOOM!

    ★★½

  • Encanto

  • Dave Chappelle: The Closer

    ★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

  • The Many Saints of Newark

    ★★

  • The Last Duel

    ★★★★★

  • Old Henry

    ★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★½

  • Spencer

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★½

  • The Hand of God

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★½

  • King Richard

    ★★★½

  • Belfast

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • How to Become a Tyrant

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★½

  • Friends: The Reunion

  • Wrath of Man

    ★★★

  • Save Ralph

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★

  • Sir Alex Ferguson: Never Give In

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • CODA

    ★★★½

  • The Tambour of Retribution

    ★★★½

  • WandaVision

    ★★★½

  • The Dig

    ★★★

  • News of the World

    ★★★

  • Rose Island

    ★★★

  • The Call

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Two Distant Strangers

    ★★★

  • Hillbilly Elegy

    ★★½

  • Mank

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Extra Footage

  • The Good Lord Bird

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • The Book of Sun

    ★★½

  • Unhinged

  • Hamilton

    ★★★★½

  • The 8th Day of the Week

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★½

  • Extraction

    ★★½

  • The Last Dance

    ★★★★½

  • Made in Senegal

    ★★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • The Banker

    ★★★½

  • Pete Davidson: Alive from New York