Sort by

Max has logged 176 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read prior review Edit this entry  
27
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Citadel

Citadel

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
Edit this entry  
19
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
The Samurai

The Samurai

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
12
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Chronicle of a Disappearance

Chronicle of a Disappearance

1996
×
Edit this entry  
10
The Goonies

The Goonies

1985
×
Edit this entry  
10
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Exeter

Exeter

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Sicario

Sicario

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
Marebito

Marebito

2004
×
Read the review Edit this entry  
04
Sweetie

Sweetie

1989
×
Read the review Edit this entry  
03
Gremlins

Gremlins

1984
×
Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
Edit this entry  
25
Blow Out

Blow Out

1981
×
Edit this entry  
24
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
The Raid

The Raid

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
The Assassin

The Assassin

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Vengeance

Vengeance

2009
×
Edit this entry  
15
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sparrow

Sparrow

2008
×
Edit this entry  
13
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
Edit this entry  
02
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Burning

The Burning

1981
×
Read the review Edit this entry  
25
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
Read the review Edit this entry  
17
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Read the review Edit this entry  
13
Livid

Livid

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
Read the review Edit this entry