Sort by

Moe. has logged 196 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wasteland

The Wasteland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lamb

Lamb

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Faya Dayi

Faya Dayi

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Night House

The Night House

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nobody

Nobody

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Apples

Apples

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Land

Land

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crying Out Love in the Center of the World

Crying Out Love in the Center of the World

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thirty

Thirty

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Turtle's Head

The Turtle's Head

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry