Stephen has logged 120 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dragon Ball Super: Broly

Dragon Ball Super: Broly

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
30
F9

F9

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
One Piece Film: Strong World

One Piece Film: Strong World

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Edit this entry