Sort by

SixteenSaltines has logged 55 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Unlawful Entry

Unlawful Entry

1992
×
★★★½
Edit this entry  
30
Split Second

Split Second

1992
×
★★★
Edit this entry  
30
Wanted: Dead or Alive

Wanted: Dead or Alive

1987
×
★★½
Edit this entry  
29
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★
Edit this entry  
25
Maniac

Maniac

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blind Fury

Blind Fury

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gunman's Walk

Gunman's Walk

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Horns

Horns

2013
×
★★
Edit this entry  
23
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mirrors

Mirrors

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
High Tension

High Tension

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alligator

Alligator

1980
×
★★★★
Edit this entry  
14
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★
Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Shaft

Shaft

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Point Blank

Point Blank

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
The Nun

The Nun

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Stuber

Stuber

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★★
Edit this entry  
11
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★★
Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Trance

Trance

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Beach

The Beach

2000
×
★★½
Edit this entry  
08
Meatballs

Meatballs

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Gate

The Gate

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry