Sam has logged 136 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★½
Read the review Edit this entry