Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
Read the review Edit this entry  
09
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Waiting Room

The Waiting Room

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
MLK/FBI

MLK/FBI

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
Edit this entry  
22
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pride

Pride

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crock of Gold: A Few Rounds with Shane MacGowan

Crock of Gold: A Few Rounds with Shane MacGowan

2020
×
★★
Edit this entry  
13
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Plan B

Plan B

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Boy in the Plastic Bubble

The Boy in the Plastic Bubble

1976
×
Read the review Edit this entry  
03
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Winslow Boy

The Winslow Boy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Minari

Minari

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Clemency

Clemency

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Good Thief

The Good Thief

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Good Marriage

A Good Marriage

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Soapdish

Soapdish

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fedora

Fedora

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Front Page

The Front Page

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry