Sort by

sjl has logged 138 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pick of the Litter

Pick of the Litter

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Scotty and the Secret History of Hollywood

Scotty and the Secret History of Hollywood

2017
×
Edit this entry  
09
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Charlie Says

Charlie Says

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Up

Up

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Casino

Casino

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Disappearance

Disappearance

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Edit this entry  
06
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Haywire

Haywire

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
American Factory

American Factory

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
Edit this entry