Lukas has logged 93 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Loving Couples

Loving Couples

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
North

North

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Patch Adams

Patch Adams

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
High Noon

High Noon

1952
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Torment

Torment

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
Read the review Edit this entry  
02
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
High and Low

High and Low

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Kid

The Kid

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Judy

Judy

2019
×
Read the review Edit this entry