• A Hijacking

    A Hijacking

    ★★★½

    The co-writer of Vinterberg´s later movies wrote and directed this and that was one of the major reasons I watched it. It´s nowhere near any of those movies but it is very riveting. It´s funny how this and Captain Phillips almost came out at the same time as they´re insanely similar - but I would say that this is the superior "Somalian pirates taking a ship crew hostage"-movie. I had some issues with the script and how lackluster some segments…

  • The Sting

    The Sting

    ★★★½

    Definitely a boy´s movie, but a very fun one! It´s basically just a bunch of guys with bad suits and attitudes conning each other for two hours, and hey sometimes that´s all you need!

  • Pan's Labyrinth

    Pan's Labyrinth

    ★★★★½

    It was nice to introduce this classic to my mother, she loved it!

  • Support the Girls

    Support the Girls

    ★★★½

    A stressful fucking day for Lisa the general manager who´s working at a "breastaurant" (yes that´s an actual thing, wtf America etc). It´s just one of those days where everything goes wrong, where the customers are pigs and when the incompetent boss is being just a bit too dumb and nasty for his own good. The only thing keeping Lisa at this shitty job is the love and loyalty she has for her co-workers (her "girls", her family) - and…

  • Love Exposure

    Love Exposure

    ★★★★

    4 hours of love/obsession, religion and perversion. A LOT of perversion (love it). It’s a lot... It’s crazy, it’s funny, it’s dark - regardless it always is very engrossing and original and weird and the runtime just flew by! And the three leads and their smiles are fucking adorable (even when the guy is smiling after finally getting an erection, even then it’s just the sweetest thing I’ve ever seen)!

  • Children of Paradise

    Children of Paradise

    ★★★½

    An epic romantic drama with one of the coolest production history ever! It´s about all these artists and all their drama in the 1830´s. Theatre actors, pantomimes. street performers doing their art, falling in love with each other and getting into intrigue. The script feels a bit overcrowded with characters and subplots and it could´ve easily have been simplified and still be packing the same punch (it´s also unreasonably long for a story like this). Lacenaire was probably my favorite…

  • Scorpio Rising

    Scorpio Rising

    An underground homoerotic short film about bikers, with random 50´s pop and rock songs playing in the background and intercut with contradictory symbolic images of a gay orgy, biblical scenes and nazi stuff. No dialogue, no budget, no logic (just art). Apparently this director (who only made underground homoerotic and/or occult short films) was a huge influence on Scorsese, Lynch, Waters, Noé, Winding-Refn and many more. Groovy, not sure if I get it tho...

  • Happy Together

    Happy Together

    ★★★½

    Two guys from Hong Kong having a horrendous on-again-off-again relationsship in Argentina as Wong Kar-Wai films them with weird lenses, filters and in slow motion. I liked it fine but it was surprisingly hard to follow at times and I don´t think it´s on par with Kar-Wai´s other works. The title is lying by the way, it´s very sad and they´re barely ever together, actually.

  • Now, Voyager

    Now, Voyager

    ★★★★

    A lovely movie about fighting for personal independence. Standing up for oneself, believing oneself, loving oneself. I love romantic movies with unconventional characters and where the romantic interest isn´t just "some guy" (or girl) but someone so much more integral to our protagonist´s journey. This is Charlotte´s story and whether she lands this guy or not is never what´s important. What´s important is that this insecure and neurotic woman who´s trying to overcome an overbearing upbringing is going to be…

  • Kuroneko

    Kuroneko

    ★★★★½

    A masterpiece in pure atmosphere. Every scene, every beat, every moment is dripping with emotion and tension. It looks fantastic, the drama is fully engaging and with the exception of a few scenes dragging I’d consider this flawless and definitely one of the best horror movies ever made.

  • Freddy Got Fingered

    Freddy Got Fingered

    Yes it´s despicable but I kind of love that about it! Mainstream comedies were horrible back then (they still are but in a different way) and this mad movie takes all the tropes of the era and goes so so sooo far with them that they barely form a movie anymore. But the fact is that this thing has more honor than the garbage it´s satirizing. It´s as disgusted with the state of cinema as we are, it´s telling us…

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★

    Age crisis angst and not much more... I get it, but yeah... I love Lin Manuel-Miranda, but he has no flair as a director...