SJSFI has logged 411 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
A Child Is Waiting

A Child Is Waiting

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sea Urchins

Sea Urchins

1929
×
★★★
Edit this entry  
22
Daphnia

Daphnia

1928
×
★★★
Edit this entry  
22
Stickleback Eggs

Stickleback Eggs

1925
×
★★½
Edit this entry  
22
Bluebeard

Bluebeard

1936
×
★★★
Edit this entry  
22
Similarities Between Length and Speed

Similarities Between Length and Speed

1937
×
★★½
Edit this entry  
22
Voyage to the Sky

Voyage to the Sky

1937
×
★★★
Edit this entry  
21
Scandal

Scandal

1950
×
★★★½
Edit this entry  
20
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
20
No Regrets for Our Youth

No Regrets for Our Youth

1946
×
★★★½
Edit this entry  
20
Experimental Treatment of a Hemorrhage in a Dog

Experimental Treatment of a Hemorrhage in a Dog

1930
×
★★★
Edit this entry  
20
The Struggle for Survival

The Struggle for Survival

1937
×
★★★
Edit this entry  
20
The Fourth Dimension

The Fourth Dimension

1936
×
★★★
Edit this entry  
20
The Villa of Monsters

The Villa of Monsters

1950
×
★★★
Edit this entry  
20
Lies of Love

Lies of Love

1949
×
★★★
Edit this entry  
20
Superstition

Superstition

1949
×
★★½
Edit this entry  
20
Sanshiro Sugata Part Two

Sanshiro Sugata Part Two

1945
×
★★½
Edit this entry  
19
Brother

Brother

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Roma

Roma

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★½
Edit this entry  
19
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Good-for-Nothing

Good-for-Nothing

1960
×
★★★½
Edit this entry  
18
I Live in Fear

I Live in Fear

1955
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pigeons in the Square

Pigeons in the Square

1982
×
★★★
Edit this entry  
17
Fellini's Casanova

Fellini's Casanova

1976
×
★★★★
Edit this entry  
17
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Magnet of Doom

Magnet of Doom

1963
×
★★★
Edit this entry  
16
Affair in the Snow

Affair in the Snow

1968
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Affair

The Affair

1967
×
★★★★
Edit this entry  
15
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ten

Ten

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Men Who Tread on the Tiger's Tail

The Men Who Tread on the Tiger's Tail

1945
×
★★★
Edit this entry  
13
The Pillow Book

The Pillow Book

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Diary of Yunbogi

Diary of Yunbogi

1965
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Falls

The Falls

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Leningrad Cowboys Meet Moses

Leningrad Cowboys Meet Moses

1994
×
★★★
Edit this entry  
11
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sing a Song of Sex

Sing a Song of Sex

1967
×
★★★★
Edit this entry  
11
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
10
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Public Woman

The Public Woman

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Five-Minute Films: Afternoon

Five-Minute Films: Afternoon

1982
×
★★½
Edit this entry  
09
Five-Minute Films: A Light Snack

Five-Minute Films: A Light Snack

1982
×
★★½
Edit this entry  
09
Five-Minute Films: Probation

Five-Minute Films: Probation

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Five-Minute Films: Old Chums

Five-Minute Films: Old Chums

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
Five-Minute Films: The Birth of the Goalie of the 2001 F.A. Cup Final

Five-Minute Films: The Birth of the Goalie of the 2001 F.A. Cup Final

1982
×
★★★
Edit this entry