SJSFI has logged 69 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★★
Edit this entry  
27
Les Affaires publiques

Les Affaires publiques

1934
×
★★½
Edit this entry  
26
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pleasures of the Flesh

Pleasures of the Flesh

1965
×
★★★★
Edit this entry  
24
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The End of St. Petersburg

The End of St. Petersburg

1927
×
★★★★
Edit this entry  
23
David Holzman's Diary

David Holzman's Diary

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Eight Hours Don't Make a Day

Eight Hours Don't Make a Day

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Yellow Earth

Yellow Earth

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
Senso

Senso

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ossos

Ossos

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
★★★½
Edit this entry  
13
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
12
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Edit this entry  
11
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★½
Edit this entry  
10
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Strike

Strike

1925
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Big Time

Big Time

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Fall of Otrar

The Fall of Otrar

1991
×
★★★★
Edit this entry  
08
Days and Nights in the Forest

Days and Nights in the Forest

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Parsifal

Parsifal

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Octopus

The Octopus

1928
×
★★★½
Edit this entry  
07
Diatoms

Diatoms

1968
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sea Ballerinas

Sea Ballerinas

1956
×
★★★½
Edit this entry  
07
Thief or Reality

Thief or Reality

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
07
A Spring for the Thirsty

A Spring for the Thirsty

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Canoa: A Shameful Memory

Canoa: A Shameful Memory

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
06
This Sporting Life

This Sporting Life

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Freshwater Assassins

Freshwater Assassins

1947
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Vampire

The Vampire

1945
×
★★★½
Edit this entry  
06
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Beekeeper

The Beekeeper

1986
×
★★★★½
Edit this entry