Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Thank God It's Friday

Thank God It's Friday

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Miracles of Thursday

Miracles of Thursday

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bloody Wednesday

Bloody Wednesday

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
See You Next Tuesday

See You Next Tuesday

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Girl from Monday

The Girl from Monday

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It Always Rains on Sunday

It Always Rains on Sunday

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Elemental

Elemental

2023
×
★★★½
Edit this entry  
23
Icebreaker

Icebreaker

2000
×
Edit this entry  
22
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Sada

Sada

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dry Ground Burning

Dry Ground Burning

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Suspect

The Suspect

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Blue Caftan

The Blue Caftan

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Venture Bros.: Radiant Is the Blood of the Baboon Heart

The Venture Bros.: Radiant Is the Blood of the Baboon Heart

2023
×
★★★½
Edit this entry  
18
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Rock 'n' Roll High School Forever

Rock 'n' Roll High School Forever

1991
×
½
Edit this entry  
17
Forever: The Untold Story of Rock ‘n’ Roll High School Forever

Forever: The Untold Story of Rock ‘n’ Roll High School Forever

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Andy Colby’s Incredibly Awesome Adventure

Andy Colby’s Incredibly Awesome Adventure

1988
×
½
Edit this entry  
17
Mandalay

Mandalay

1934
×
★★★★
Edit this entry  
16
Company

Company

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Five Corners

Five Corners

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Tori and Lokita

Tori and Lokita

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sunday in the Park with George

Sunday in the Park with George

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ned Rifle

Ned Rifle

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Making Mr. Right

Making Mr. Right

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
Passion (Live from Lincoln Center)

Passion (Live from Lincoln Center)

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Passion

Passion

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sheba, Baby

Sheba, Baby

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fay Grim

Fay Grim

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Ox

The Ox

1991
×
★★★
Edit this entry  
05
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Wrong Move

Wrong Move

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Bungo Stray Dogs: Dead Apple

Bungo Stray Dogs: Dead Apple

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shin Kamen Rider

Shin Kamen Rider

2023
×
★★★½
Edit this entry  
01
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
01
Every Body

Every Body

2023
×
★★★½
Edit this entry  
31
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★½
Edit this entry  
30
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
maɬni—towards the ocean, towards the shore

maɬni—towards the ocean, towards the shore

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry