David R. has logged 118 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Huevos: Little Rooster's Egg-Cellent Adventure

Huevos: Little Rooster's Egg-Cellent Adventure

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Singles

Singles

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★½
Edit this entry  
08
WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Slice

Slice

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
The Spiderwick Chronicles

The Spiderwick Chronicles

2008
×
★★½
Edit this entry  
30
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Secret Magic Control Agency

Secret Magic Control Agency

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
Collective

Collective

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Better Days

Better Days

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Cop Movie

A Cop Movie

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Moxie

Moxie

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Whisky

Whisky

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
Gofer

Gofer

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
Long Shot

Long Shot

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Edit this entry  
02
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1993
×
★★★½
Edit this entry  
02
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
26
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★½
Edit this entry  
25
Behind the Screen

Behind the Screen

1916
×
★★★½
Edit this entry  
24
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Consequences of Love

The Consequences of Love

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
21
A Wizard's Tale

A Wizard's Tale

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
Youth

Youth

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Edit this entry