David R. has logged 52 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tiger

Tiger

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Wonder Park

Wonder Park

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Edit this entry  
25
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The General

The General

1926
×
★★★★
Edit this entry  
23
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Trolls

Trolls

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
C.R.A.Z.Y.

C.R.A.Z.Y.

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spy Kids: All the Time in the World

Spy Kids: All the Time in the World

2011
×
★★
Edit this entry  
16
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Play

Play

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Land of Ashes

Land of Ashes

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
We Bare Bears: The Movie

We Bare Bears: The Movie

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
The Secret Of Dr. Grinberg

The Secret Of Dr. Grinberg

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry