Highest rated films

  • Another Round

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • The Nest

    ★★★★½

  • Onward

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Central Station

    ★★★★★

  • For Sama

    ★★★★★

  • The Return

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • Magnolia

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★½

  • Casino

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 146 Films watched
  • 12.2 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Portrait of a Lady on Fire

May 12

Last Film

Another Round

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
107 films
Comedy
33 films
Romance
28 films
Thriller
24 films
Mystery
21 films
Horror
19 films
Crime
18 films
Fantasy
13 films
Sci Fi
12 films
Adventure
11 films
USA
84 films
France
38 films
UK
21 films
Italy
13 films
Spain
9 films
Germany
6 films
Canada
6 films
Sweden
5 films
Mexico
5 films
Japan
5 films
English
110 films
French
39 films
Spanish
17 films
Italian
11 films
German
9 films
Japanese
7 films
Swedish
5 films
Russian
5 films
Chinese
4 films
Arabic
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 31

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

David R.’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Midsommar
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

30 for 30: The Life and Trials of Oscar Pistorius
Average weighted rating:

3.5

Films David R. watched in 2020

  • Another Round
  • The Night of the Hunter
  • Mank
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Sound of Metal
  • Soul
  • 30 for 30: The Life and Trials of Oscar Pistorius
  • School of Rock
  • Son of the White Mare
  • The Nest
  • Army of Shadows
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Obsession
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Piano
  • The Insider
  • Rosemary's Baby
  • On the Rocks
  • A Woman Under the Influence
  • The Trial of the Chicago 7
  • Chungking Express
  • Don't Look Now
  • Rashomon
  • Mother
  • The Return
  • The Mouth Agape
  • Open Your Eyes
  • À Nos Amours
  • The Last Temptation of Christ
  • Cats
  • Tenet
  • Holy Motors
  • Mr. X
  • Spectre
  • Mauvais Sang
  • Powder
  • Manhattan
  • Under the Silver Lake
  • Blue Is the Warmest Color
  • Naked Childhood
  • We Won't Grow Old Together
  • Scoob!
  • Pierrot le Fou
  • I Love You, Daddy
  • Invisible Life
  • Sleeping with the Enemy
  • Sisters
  • The Final Year
  • The Hunt
  • Interstellar
  • The Florida Project
  • A Woman Is a Woman
  • We Are the Flesh
  • The 4th Company
  • Us
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Time to Leave
  • Becoming
  • We Are the Best!
  • Tokyo Sonata
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • A Man and a Woman
  • Flash Gordon
  • Swimming Pool
  • Scream 4
  • Scream 3
  • Scream 2
  • Scream
  • Big Eyes
  • Casino
  • Baby Driver
  • Come and See
  • Workforce
  • Beginners
  • Central Station
  • Call Me by Your Name
  • The Master
  • The Fly
  • A Single Man
  • Landscape in the Mist
  • Animal Crackers
  • Magnolia
  • Good Boys
  • Frances Ha
  • The Witch
  • All About My Mother
  • La Haine
  • The Gentlemen
  • In Search of a Midnight Kiss
  • The Host
  • Palm Springs
  • Midsommar
  • Eyes Without a Face
  • Ratcatcher
  • Family Romance, LLC
  • Queen & Slim
  • Stockholm
  • Chimes at Midnight
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Greenberg
  • Athlete A
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • I Lost My Body
  • Da 5 Bloods
  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
  • Beetlejuice
  • Lost Highway
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Vast of Night
  • Raw
  • Everybody Knows
  • The King of Staten Island
  • 28 Days
  • Synecdoche, New York
  • Lucy
  • L'Avventura
  • Bad Education
  • Arrival
  • The Killing of a Sacred Deer
  • A Prophet
  • Yesterday
  • Toy Story 4
  • Good Will Hunting
  • Three Identical Strangers
  • Monos
  • Parallel
  • Another Earth
  • Climax
  • The Son's Room
  • Long Shot
  • Shoplifters
  • Birth
  • I, Daniel Blake
  • J. Edgar
  • For Sama
  • Les Misérables
  • Museo
  • Hereditary
  • Cold War
  • Onward
  • Abominable
  • Ad Astra
  • Uncut Gems
  • Portrait of a Lady on Fire

World Map

Highly rated films David R. is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Black Is King
  • The Father
  • Mangrove
  • Lovers Rock
  • Shiva Baby
  • Hannah Gadsby: Douglas

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more