Sort by

Stephen has logged 216 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Corsage

Corsage

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Wanna Dance with Somebody

I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Last Vermeer

The Last Vermeer

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
I Wish

I Wish

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Time Traveller: The Girl Who Leapt Through Time

Time Traveller: The Girl Who Leapt Through Time

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
Warriors of Future

Warriors of Future

2022
×
★★½
Edit this entry  
10
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sr.

Sr.

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Kubrick by Kubrick

Kubrick by Kubrick

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Walden

Walden

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Guard

The Guard

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★½
Edit this entry  
08
Living

Living

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Fire Within: Requiem for Katia and Maurice Krafft

The Fire Within: Requiem for Katia and Maurice Krafft

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
15
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry