Sort by

Victoria has logged 124 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ja'mie: Private School Girl

Ja'mie: Private School Girl

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Sin City

Sin City

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Young Girls Turn 25

The Young Girls Turn 25

1993
×
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
02
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★½
Edit this entry  
23
Employee of the Month

Employee of the Month

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sherlock: The Empty Hearse

Sherlock: The Empty Hearse

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
21
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Old

Old

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
The Most Beautiful Boy in the World

The Most Beautiful Boy in the World

2021
×
Edit this entry  
16
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Edit this entry