Charlie has logged 421 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Late Night

Late Night

2019
×
★½
Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Quay

Quay

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Togo

Togo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Emotion

Emotion

1966
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Edit this entry  
21
Holiday in Handcuffs

Holiday in Handcuffs

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1997
×
Read the review Edit this entry  
18
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Da Sweet Blood of Jesus

Da Sweet Blood of Jesus

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
05
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
★★
Edit this entry  
30
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
29
if....

if....

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Tag

Tag

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pigsty

Pigsty

1969
×
★★★★
Edit this entry  
25
Helluva Boss

Helluva Boss

2019
×
Edit this entry  
25
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry