• The Jericho Mile

    The Jericho Mile

    ★★½

    Guess he was a Michael Boyy when he made this. Had to become a Michael Mann first before making kino.

    youtu.be/kbzyQQrZe8U

  • The Long Gray Line

    The Long Gray Line

    ★★★★★

    Ford uses his directorial signatures and use of true emotional integrity within his works. The Long Gray Line foretelling a tale of the cruel yet rewarding passage of time and the value of human connection made in that passage. Mortality approaches everyone one way or another. But its in the memories in these times that make it worth living no matter what you do.

    A film brilliantly balancing a fairly light comedic first half with a second half that gradually…

  • The Death of David Cronenberg

    The Death of David Cronenberg

    Alrighty then




    Btw this is on YouTube To watch if you want to stick it to the NFT market


    youtu.be/ZpvNuH420W8

  • The Hunger

    The Hunger

    ★★★★

    Just so we’re clear… 

    Tony Scott always understood the assignment.

  • Dirty Work

    Dirty Work

    ★★★

    Pretty dumb cornball movie on par with films like Happy Gilmore and Billy Madison. But also has the same level of novel enjoyment that those types of movies have. 

    RIP Norm MacDonald

    This watch is dedicated to you. The world lost one of its great comedians and the impact of your passing will be felt.

    🍺 

    For you, Norm.

  • Best in Show

    Best in Show

    ★★★★½

    This movie features good funny people, good comedy, and good doggies. All things I absolutely love.

  • Sisters

    Sisters

    ★★★★

    Scars represent abrasions linked to our pasts. Markings on the roadmaps of our bodies that tell stories. Linking themselves to trauma, surgical happenings, they serve as retrospective peaks and valleys of our lives. Even if there exist more valleys.

    Sisters is a film that, via it's Hitchcock and Dr. Caligari inspired direction and tale, is a psychosexual Freudian story of murder and mystery that feels terrifying and tension driven throughout. The use of De Palma's beloved split screen editing and…

  • Malignant

    Malignant

    ★★★½

    This is one of those horror films people are gonna love allot. Or really dislike. Won’t  say much as you should go in blind to this one. The 3rd act was what really brought it together. Reminds me allot of 80s gory gross out horror, early Peter Jackson and even a bit of early Sam Raimi. Gonna be allot of interesting discourse surrounding this one.

  • Mo' Better Blues

    Mo' Better Blues

    ★★★★

    Spike Lee’s He’s Gotta Jazz It.

  • Cinderella

    Cinderella

    I have one nice thing to say... Atleast it wasn't Sia's Music.

    Aside from that, pretty negative review coming if the low score isn't indication enough.

    This took the simple through timeless fairy tale of Cinderella (one made multiple times by Disney to varying degrees. I'm not simping Disney. Just pointing it out is all.) and turned it into a tone-deaf, bland, annoying musical, mess.
    Complete with annoying ass James Corden and another cinematic insistence that Pierce Brosnan (who gives…

  • Last Year at Marienbad

    Last Year at Marienbad

    ★★★★★

    This whole movie felt like I was under lucid hypnosis throughout it's runtime. Incomprehensible in it's state. Hard to grasp but not impossible.
    The themes of memory and the loss of it in an amnesiac state nearly become secondhand.

    And yeah. I kind of fucking loved it for that.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    Even with some spotty MCU editing and cgi, Cretton’s love of Wuxia and martial arts cinema and good storytelling shines through and gives birth to one of the MCU’s best origin stories. Lots of good action set pieces, enjoyable characters (heroes, villains and supporting players alike), and engaging from beginning to end.