Jakob has logged 222 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Villainess

The Villainess

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
23
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
Edit this entry  
20
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Recruiting for Jihad

Recruiting for Jihad

2017
×
Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Read the review Edit this entry  
16
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bothersome Man

The Bothersome Man

2006
×
Read the review Edit this entry  
07
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
iHuman

iHuman

2019
×
Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Night Fishing

Night Fishing

2011
×
Edit this entry  
10
Believe It or Not

Believe It or Not

2018
×
Edit this entry  
10
Judgement

Judgement

1999
×
Edit this entry  
10
Day Trip

Day Trip

2012
×
Edit this entry  
09
Monos

Monos

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Magic Pill

The Magic Pill

2017
×
Edit this entry  
27
2012

2012

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Life Directed by Nicolas Winding Refn

My Life Directed by Nicolas Winding Refn

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
Disco

Disco

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
First Reformed

First Reformed

2017
×
Read prior review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
Edit this entry