• Untitled

    Untitled

    Please watch with a reflection on your screen. Any reflection is fine.

    Hi folks! This is my newest project, you can watch it with the link above. If you have 18 minutes to spare, give it a shot... or don't.

  • Black Glass

    Black Glass

    WATCH HERE!

    My new project Black Glass is finally released! I’ve given up on providing a decent preface for it because I simply don’t have the words. I always end up saying too much or not enough, so I’d rather leave it to the film to communicate the ideas as intended. It may require a bit of patience and attention, but this is the way these ideas had to be realized. I highly recommend watching on a screen with consistent backlighting and minimal screen glare. Give it a watch and let me know what you think!

  • Click

    Click

    ★★★★

    Nice one Adam!

  • Where Does Your Hidden Smile Lie?

    Where Does Your Hidden Smile Lie?

    ★★★★

    The soup!

  • Naqoyqatsi

    Naqoyqatsi

    ★★★★½

    🕳

  • The Tulse Luper Suitcases, Part 2: Vaux to the Sea

    The Tulse Luper Suitcases, Part 2: Vaux to the Sea

    ★★★★½

    Along with the first, this is among the most formally exciting films I've ever seen. Digital saved cinema. If you think it killed it, I definitely have problems with you.

  • The Tulse Luper Suitcases, Part 1: The Moab Story

    The Tulse Luper Suitcases, Part 1: The Moab Story

    ★★★★½

    Exactly what I've been looking for out of this short Greenaway binge. I've been skipping around his filmography a bit so I could get to the digital stuff faster and this first one absolutely is my shit. Haven't been this excited about finding a new filmmaker for a while.

  • Ready Player One

    Ready Player One

    ★★★★★

    Digital space manifesto

  • Imaginary Light

    Imaginary Light

    ★★★★½

    I wouldn't mind skydiving while wearing VR goggles with the end of this playing.

  • Jackass 4.5

    Jackass 4.5

    ★★★★

    I didnt finish my dinner tonight

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

    Monumental. One of the purest works in all of cinema.

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★★★★

    A miracle!!