matthew has logged 207 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Make the Yuletide Gay

Make the Yuletide Gay

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Make the Yuletide Gay

Make the Yuletide Gay

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★½
Edit this entry  
13
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Edit this entry  
13
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nikki Glaser: Bangin'

Nikki Glaser: Bangin'

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★★
Edit this entry