• The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

    when the trailer for this movie came out last year, i was very skeptical because it had a "old man yell at clouds" about technology and progress kind of vibe that i hate. watching this though? wow. so good. i shouldn't have doubted phil lord and christopher miller, as producers of the movie (which, yes, i did see some vibe resemblances with the lego movie and spiderverse), so yeah, this was really damn good, and i related so hard with…

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★★

    so this is what it feels like to actually look camp right in the eye, huh?

  • Valentine's Day

    Valentine's Day

    for a good three-four years, i used to watch this movie every valentine's day, but after so many years, what can i say?? it stands the grounds of time and, far more importantly, CAN YOU FEEL THIS MAGIC IN THE AIR? IT MUST HAVE BEEN THE WAY YOU KISSED ME. FELL IN LOVE WHEN I SAW YOU STANDING THERE. IT MUST HAVE BEEN THE WAY... TODAY WAS A FAIRYTALE

  • Chaos Walking

    Chaos Walking

    ★★

    *finishes movie*

    *googles "can i report a movie to PETA" and "animal rights organizations that are not PETA"*

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★★

    Bitch it's King Kong, yes it's King Kong
    Bitch it's King Kong, this is King Kong
    Honk Kong destruction, with tiktok lights on
    Call me King Kong, MONKE go bing bang bong

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

    much bettah
    👁👁
    . 👃
    👄
    👍

  • Cherry

    Cherry

    ★★★

    jack reynor had such incredible himbo frat boy energy, oh my god , fuck me up jack take me into your fire shed and light me on fire

  • Poseidon

    Poseidon

    ★★★

    if i am killed by some water because i am a gay and i can't swim, do not PROSECUTE that water. because SHE caught ME slipping and THAT IS ON ME !

  • Raya and the Last Dragon

    Raya and the Last Dragon

    ★★★★½

    ✨🥺 let's go lesbians, let's go ✨🥺

  • WandaVision

    WandaVision

    ★★★★★

    wanda, bestiie <333 ily but seriously go get my billy and tommy right damn now or im going to FUCKING cry, please

  • Megamind

    Megamind

    movie is not bad, but i will be caught dead before i give a good rating to a movie with such annoying abundant reliance on heavy metal songs (ugh) and--especially-- will ferrell's annoying ass voice as megamind (big ugh)

  • Bee Movie

    Bee Movie

    ★★★★★

    watched (with) the ASMR Bee Movie and it was the best thing EVER <3333