ross has logged 224 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blood Machines

Blood Machines

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Time Masters

Time Masters

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Flowers and Trees

Flowers and Trees

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Something Wicked This Way Comes

Something Wicked This Way Comes

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Creep

Creep

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Underworld: Evolution

Underworld: Evolution

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Underworld

Underworld

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Mulan: Rise of a Warrior

Mulan: Rise of a Warrior

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry