Sort by

slickslack has logged 137 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Elizabeth Harvest

Elizabeth Harvest

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Dead in a Week (Or Your Money Back)

Dead in a Week (Or Your Money Back)

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
May the Devil Take You

May the Devil Take You

2018
×
★½
Edit this entry  
09
Bel Canto

Bel Canto

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
07
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
At First Light

At First Light

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
20
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★
Edit this entry  
18
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Edit this entry  
18
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★½
Edit this entry  
11
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★★
Edit this entry  
11
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★½
Edit this entry  
11
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★
Edit this entry  
10
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★
Edit this entry  
10
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★
Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Psychokinesis

Psychokinesis

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Venom

Venom

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Edit this entry