Sort by

Slig001 has logged 462 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Zombie Walks

The Zombie Walks

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Traitor's Gate

Traitor's Gate

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Again the Ringer

Again the Ringer

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alien: Night Shift

Alien: Night Shift

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Alien: Containment

Alien: Containment

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
Within the Woods

Within the Woods

1978
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cheeky

Cheeky

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Angels of Terror

Angels of Terror

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Elvira's Haunted Hills

Elvira's Haunted Hills

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Trauma

Trauma

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Man with the Glass Eye

The Man with the Glass Eye

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gorilla Gang

Gorilla Gang

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Monster of Blackwood Castle

The Monster of Blackwood Castle

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Creature with the Blue Hand

Creature with the Blue Hand

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Trygon Factor

The Trygon Factor

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Nightmare

Nightmare

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alien: Alone

Alien: Alone

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Alien: Specimen

Alien: Specimen

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Communion

Communion

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vamp

Vamp

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hunchback of Soho

The Hunchback of Soho

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sinister Monk

The Sinister Monk

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry