Slig001 has logged 50 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Opera

Opera

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Archer

The Green Archer

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Corpse Packs His Bags

The Corpse Packs His Bags

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Door with Seven Locks

The Door with Seven Locks

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Puzzle of the Red Orchid

The Puzzle of the Red Orchid

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Strange Countess

The Strange Countess

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Raven

The Raven

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hazing

The Hazing

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Daughter of Dracula

Daughter of Dracula

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Beast

The Beast

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Demoniacs

The Demoniacs

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bloody Muscle Body Builder in Hell

Bloody Muscle Body Builder in Hell

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Night Child

The Night Child

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scanner Cop

Scanner Cop

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fourth Victim

The Fourth Victim

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Crimes of the Black Cat

The Crimes of the Black Cat

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Naked Girl Killed in the Park

Naked Girl Killed in the Park

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Who Saw Her Die?

Who Saw Her Die?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Creeping Death

Creeping Death

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Strip Nude for Your Killer

Strip Nude for Your Killer

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Call Girl of Cthulhu

Call Girl of Cthulhu

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Day of the Dead

Day of the Dead

2008
×
Read the review Edit this entry  
07
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vengeance of the Dead

Vengeance of the Dead

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Faust

Faust

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Abrakadabra

Abrakadabra

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Unseen

The Unseen

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Survival of the Dead

Survival of the Dead

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Diary of the Dead

Diary of the Dead

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★
Read the review Edit this entry