Sort by

slim has logged 440 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Edit this entry  
31
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
Edit this entry  
31
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Best of the Best

Best of the Best

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The 1st Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 1st Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kinky Boots

Kinky Boots

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Crossing Guard

The Crossing Guard

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Class of Nuke 'Em High

Class of Nuke 'Em High

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gremlins

Gremlins

1984
×
Read the review Edit this entry  
15
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
15
The Second Civil War

The Second Civil War

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
Read the review Edit this entry  
12
Gymkata

Gymkata

1985
×
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
Edit this entry  
10
Scrooge

Scrooge

1951
×
Edit this entry  
10
Coming Home in the Dark

Coming Home in the Dark

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
09
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tangerine

Tangerine

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
Paradise: Faith

Paradise: Faith

2012
×
Edit this entry  
04
Castle Falls

Castle Falls

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
03
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Soldier of Orange

Soldier of Orange

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Oasis

Oasis

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
River's Edge

River's Edge

1986
×
Edit this entry