Sort by

slim has logged 52 entries for films during October 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Outside

The Outside

2022
×
Edit this entry  
29
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★½
Edit this entry  
26
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
Edit this entry  
26
Graveyard Rats

Graveyard Rats

2022
×
Edit this entry  
26
Lot 36

Lot 36

2022
×
Edit this entry  
25
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dirtbag

Dirtbag

2022
×
Edit this entry  
24
Amarcord

Amarcord

1973
×
Edit this entry  
24
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Edit this entry  
24
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
Edit this entry  
21
The 9th Annual On Cinema Oscar Special

The 9th Annual On Cinema Oscar Special

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Christine

Christine

2016
×
Edit this entry  
16
Deadstream

Deadstream

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
Read the review Edit this entry  
16
Light & Magic

Light & Magic

2022
×
Edit this entry  
15
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
Read prior review Edit this entry  
15
Monster House

Monster House

2006
×
Edit this entry  
14
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
Edit this entry  
11
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
Edit this entry  
09
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
The One

The One

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tim and Eric's Billion Dollar Movie

Tim and Eric's Billion Dollar Movie

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
Read the review Edit this entry  
07
Dangerously Close

Dangerously Close

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
His House

His House

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
Read the review Edit this entry  
03
Mona Lisa and the Blood Moon

Mona Lisa and the Blood Moon

2021
×
Edit this entry  
03
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
Edit this entry  
03
Fletch

Fletch

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gremlins

Gremlins

1984
×
Read prior review Edit this entry  
02
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry