RSS feed for slimjosa
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mothra

Mothra

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Passport to Paris

Passport to Paris

1999
×
Read the review Edit this entry  
21
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grandma

Grandma

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Imitation of Life

Imitation of Life

1934
×
Read the review Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rocket Science

Rocket Science

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
Read the review Edit this entry  
26
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry