Dinelka has logged 369 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Paradine Case

The Paradine Case

1947
×
★★★
Edit this entry  
27
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kundun

Kundun

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★
Edit this entry  
22
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★
Edit this entry  
20
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★
Edit this entry  
20
Marnie

Marnie

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
12
A Doll's House

A Doll's House

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Duel

Duel

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
Read the review Edit this entry  
01
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry