Dinelka has logged 36 entries for films during July 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cars

Cars

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Death Proof

Death Proof

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★
Edit this entry  
02
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Edit this entry