Sort by

Dinelka has logged 29 entries for films during April 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry