• Ambulance

    ★★★½

  • The Batman

    ★★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Squid Game

    ★★★

  • The Guilty

    ★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Bad Trip

    ★★

  • Behind Her Eyes

    ★★★

  • We're All Going to the World's Fair

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • Supernova

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Apples

    ★★★★

  • If Anything Happens I Love You

  • Horse Girl

    ★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★½

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • The King

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Weathering with You

    ★★½

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Dogs Don't Wear Pants

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Papicha

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Lady J

    ★★★★

  • The Sisters Brothers

    ★★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • Liz and the Blue Bird

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Leading Lady Parts

  • Annihilation

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★

  • Tully

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Wildlife

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Justice League

    ★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Alias Grace

    ★★★★

  • Disobedience

    ★★★★

  • Stronger

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★½

  • The Beguiled

    ★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • Okja

    ★½

  • Wonder Woman

    ★★★