Sort by

Karl has logged 103 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Haunt

Haunt

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gwen

Gwen

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Child's Play

Child's Play

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry