Sort by

maxine! has logged 130 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
One Royal Holiday

One Royal Holiday

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Broadcasting Christmas

Broadcasting Christmas

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Christmas Catch

Christmas Catch

2018
×
★★
Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Amnesia Girl

My Amnesia Girl

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★½
Edit this entry  
17
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Edit this entry  
18
Coco Before Chanel

Coco Before Chanel

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry