RSS feed for Michael

Michael has logged 85 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Maradona, un gamin en or

Maradona, un gamin en or

2006
×
★★½
Edit this entry  
04
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★½
Edit this entry  
03
The Farthest

The Farthest

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Serial (Bad) Weddings

Serial (Bad) Weddings

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Action Point

Action Point

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Uncle Drew

Uncle Drew

2018
×
★★
Edit this entry  
24
The Eichmann Show

The Eichmann Show

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Under Suspicion

Under Suspicion

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
The American

The American

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Snitch

Snitch

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Otherhood

Otherhood

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Tintin and the Lake of Sharks

Tintin and the Lake of Sharks

1972
×
★★★
Edit this entry  
22
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Little Giants

Little Giants

1994
×
★★★½
Edit this entry  
06
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Aftershock

Aftershock

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★
Edit this entry  
28
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Sum of All Fears

The Sum of All Fears

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
01
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Old School

Old School

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Boyka: Undisputed IV

Boyka: Undisputed IV

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★½
Edit this entry